„Kardynał Henryk Gulbinowicz kocha dobrą muzykę”

 

Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Henryk Gulbinowicz znany jest ze swoich szerokich zainteresowań. Jest także osobą niezwykle wymagającą od siebie i od innych. Wielkim wyzwaniem jest stanąć przed nim i zagrać dobrze – zwłaszcza, jeśli się gra w orkiestrze zaledwie pół roku… Takie obawy stanęły przed młodzieżą z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Samorządowych w Henrykowie, którzy od października uczą się grać w orkiestrze dętej pod batutą znanego dyrygenta Majora Edwarda Tomków.

 

10 lutego 2011 roku do KLO przyjechał Ksiądz Kardynał Henryk Gulbinowicz, aby odprawić swoje trzytygodniowe rekolekcje. Uczniowie przygotowali dla Jego Eminencji niespodziankę - koncert szkolnej orkiestry. Odbył się on w jednej z sal reprezentacyjnych naszego klasztoru – w Sali Purpurowej, która wydawała się najodpowiedniejszym miejscem na tę uroczystość. Znajdują się w niej piękne obrazy Michała Willmana – wybitnego mistrza śląskiego baroku. Orkiestra wykonała cztery przepiękne utwory: „Sto lat”, „Pochód”, kolędę „ Wśród nocnej ciszy” a na koniec hymn „Boże, coś Polskę”. Całość dedykowano osobie  kardynała - założyciela KLO w Henrykowie. Powodów tej dedykacji było kilka. Ksiądz Kardynał jest zawsze miło i ciepło witany przez wszystkich uczniów, dla których zawsze znajdzie dobre słowo zakrapiane humorem, w tych też dniach Jego Eminencja obchodził 41 rocznicę Sakry Biskupiej oraz 35 rocznicę Ingresu do Archikatedry Wrocławskiej p.w. Św. Jana Chrzciciela.

 

Obawy młodzieży, że zagrają niezbyt dobrze okazały się bezpodstawne. Ksiądz Kardynał był bardzo zadowolony. Dziękując za niezwykły „prezent” pogratulował dyrygentowi i uczniom. Wszyscy wiemy, że do Jego Eminencji należy mówić głośno – teraz zagraliśmy i głośno,
i pięknie. Księdzu Kardynałowi życzymy, by dobry humor nigdy Go nie opuszczał, a zdrowie pozwoliło odwiedzać częściej nasz Henryków.

 

KLO Henryków

 

Matka Boża Języka Polskiego

Kult Matki Bożej Królowej Świata istnieje od XVI w. W dniu 3 sierpnia 1952 r., opat szczyrzycki o. Benedykt ukoronował figurę Matki Bożej. Na akt koronacji zezwolił wikariusz kapitulny archidiecezji wrocławskiej ks. Kazimierz Lagosz. Obecnie nazywana jest Matką Języka Polskiego ze względu na to, iż w Księdze Henrykowskiej znajduje się pierwsze zdanie w języku polskim.

Księga Henrykowska

Liber fundationis claustri sanctae Mariae Virginis in Heinrichow (Księga założenia klasztoru świętej Marii Dziewicy w Henrykowie) – stustronicowa spisana po łacinie kronika opactwa Cystersów w Henrykowie.

Księga powstała początkowo jako spis dóbr klasztornych w XIII w. Zawiera ona opis dziejów założenia, uposażenia oraz posiadłości należących do klasztoru. Księga stanowi cenny dokument historyczny, prawniczy i językowy.  Tu również zapisano pierwsze zdanie w języku polskim; Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai, co współcześnie oznacza: Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj.

Z maila od organizatorów konkursu Top Atrakcje

"Z radością informujemy, że Państwa obiekt został Top Atrakcją 2015. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do pochwalenia się tym faktem na swojej  stronie internetowej i na Facebooku."

Więc się chwalimy Emotikon winko

Partnerzy

Powiązane strony

MWSD Annus Propedeuticus

Usytuowanie roku propedeutycznego, z dala od wielkiej metropolii jaką jest Wrocław, sprzyja tworzeniu klimatu, w którym można chronić, cenić i miłować dar powołania do kapłaństwa. wiecej>>

 

 

 

 

KLO W HENRYKOWIE

Powstałe w 2002 roku Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego utworzone zostało z inicjatywy Jego Eminencji księdza kardynała Henryka Gulbinowicza Metropolity Wrocławskiego. więcej>>

Klasztor Księgi Henrykowskiej, pl. Cystersów 1, 57-210 Henryków, tel: +48 74 810 51 35, e-mail: henrykow@archidiecezja.wroc.pl, www.henrykow.eu