Na kierunki inżynierskie nadszedł czas…

 

Uczniowie z klas maturalnych Liceum Ogólnokształcącego przy ZSO Ziębice wraz z kolegami z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie skorzystali z zaproszenia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego i wzięli udział w konferencji naukowej zorganizowanej przez obie te uczelnie. Odbyła się ona 3 lutego br. w nowoczesnej auli im Jana Pawła II na Uniwersytecie Przyrodniczym. Celem spotkania uczniów z władzami i pracownikami naukowymi, była prezentacja najnowszych kierunków studiów matematyczno- przyrodniczych i technicznych na obu uniwersytetach

 

Zalety studiowania na tzw. kierunkach zamawianych przedstawiła zebranym pani Aneta Kruk z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Licealiści z zainteresowaniem wysłuchali oferty edukacyjnej uczelni, wymagane przedmioty maturalne, sposób przeliczania punktów rekrutacyjnych na poszczególne wydziały i kierunki uniwersyteckie.

Aby poczuć smak „studiowania” zaprezentowano uczniom trzy mini- wykłady. Była to na początek prezentacja „Bonsai – sztuka czy technika?”. Wykład o wywodzącej się z kultury Wschodu sztuce miniaturyzacji krajobrazu, poparty był niesamowitymi zdjęciami. Uczniowie zobaczyli efekt pracy „bonsaistów”, którzy techniką drutowania i metodą sztucznego postarzania roślin, uzyskali efekt naśladujący przyrodę (drzewka bonsai przypominają rośliny rosnące w ekstremalnych warunkach, na półkach skalnych, walczących o światło i skrawek ziemi).

Kolejna prezentacja dotyczyła monitoringu środowiska w Parku Narodowym Gór Stołowych. Była ona bardzo inspirująca dla uczniów szykujących się na popularne kierunki studiów związane z ochroną i kształtowaniem środowiska.

Na zakończenie studenci fizyki medycznej zaszokowali zebranych prostymi, ale bardzo widowiskowymi doświadczeniami z fizyki. Licealiści zobaczyli „lewitujące przedmioty” – doświadczenie wykorzystywało prawo Bernoulliego, jonolot z wykorzystaniem efektu Biefelda- Browna, czy też kamerę termowizyjną.

Tak więc każdy, który lubi przedmioty matematyczno- przyrodnicze znalazł dla siebie ciekawą ofertę studiowania.

Danuta Woyciechowska

 

Matka Boża Języka Polskiego

Kult Matki Bożej Królowej Świata istnieje od XVI w. W dniu 3 sierpnia 1952 r., opat szczyrzycki o. Benedykt ukoronował figurę Matki Bożej. Na akt koronacji zezwolił wikariusz kapitulny archidiecezji wrocławskiej ks. Kazimierz Lagosz. Obecnie nazywana jest Matką Języka Polskiego ze względu na to, iż w Księdze Henrykowskiej znajduje się pierwsze zdanie w języku polskim.

Księga Henrykowska

Liber fundationis claustri sanctae Mariae Virginis in Heinrichow (Księga założenia klasztoru świętej Marii Dziewicy w Henrykowie) – stustronicowa spisana po łacinie kronika opactwa Cystersów w Henrykowie.

Księga powstała początkowo jako spis dóbr klasztornych w XIII w. Zawiera ona opis dziejów założenia, uposażenia oraz posiadłości należących do klasztoru. Księga stanowi cenny dokument historyczny, prawniczy i językowy.  Tu również zapisano pierwsze zdanie w języku polskim; Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai, co współcześnie oznacza: Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj.

Z maila od organizatorów konkursu Top Atrakcje

"Z radością informujemy, że Państwa obiekt został Top Atrakcją 2015. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do pochwalenia się tym faktem na swojej  stronie internetowej i na Facebooku."

Więc się chwalimy Emotikon winko

Partnerzy

Powiązane strony

MWSD Annus Propedeuticus

Usytuowanie roku propedeutycznego, z dala od wielkiej metropolii jaką jest Wrocław, sprzyja tworzeniu klimatu, w którym można chronić, cenić i miłować dar powołania do kapłaństwa. wiecej>>

 

 

 

 

KLO W HENRYKOWIE

Powstałe w 2002 roku Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego utworzone zostało z inicjatywy Jego Eminencji księdza kardynała Henryka Gulbinowicza Metropolity Wrocławskiego. więcej>>

Klasztor Księgi Henrykowskiej, pl. Cystersów 1, 57-210 Henryków, tel: +48 74 810 51 35, e-mail: henrykow@archidiecezja.wroc.pl, www.henrykow.eu