Na kierunki inżynierskie nadszedł czas…
Uczniowie z klas maturalnych Liceum Ogólnokształcącego przy ZSO Ziębice wraz z kolegami z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie skorzystali z zaproszenia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego i wzięli udział w konferencji naukowej zorganizowanej przez obie te uczelnie. Odbyła się ona 3 lutego br. w nowoczesnej auli im Jana Pawła II na Uniwersytecie Przyrodniczym. Celem spotkania uczniów z władzami i pracownikami naukowymi, była prezentacja najnowszych kierunków studiów matematyczno- przyrodniczych i technicznych na obu uniwersytetach
Zalety studiowania na tzw. kierunkach zamawianych przedstawiła zebranym pani Aneta Kruk z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Licealiści z zainteresowaniem wysłuchali oferty edukacyjnej uczelni, wymagane przedmioty maturalne, sposób przeliczania punktów rekrutacyjnych na poszczególne wydziały i kierunki uniwersyteckie.
Aby poczuć smak „studiowania” zaprezentowano uczniom trzy mini- wykłady. Była to na początek prezentacja „Bonsai – sztuka czy technika?”. Wykład o wywodzącej się z kultury Wschodu sztuce miniaturyzacji krajobrazu, poparty był niesamowitymi zdjęciami. Uczniowie zobaczyli efekt pracy „bonsaistów”, którzy techniką drutowania i metodą sztucznego postarzania roślin, uzyskali efekt naśladujący przyrodę (drzewka bonsai przypominają rośliny rosnące w ekstremalnych warunkach, na półkach skalnych, walczących o światło i skrawek ziemi).
Kolejna prezentacja dotyczyła monitoringu środowiska w Parku Narodowym Gór Stołowych. Była ona bardzo inspirująca dla uczniów szykujących się na popularne kierunki studiów związane z ochroną i kształtowaniem środowiska.
Na zakończenie studenci fizyki medycznej zaszokowali zebranych prostymi, ale bardzo widowiskowymi doświadczeniami z fizyki. Licealiści zobaczyli „lewitujące przedmioty” – doświadczenie wykorzystywało prawo Bernoulliego, jonolot z wykorzystaniem efektu Biefelda- Browna, czy też kamerę termowizyjną.
Tak więc każdy, który lubi przedmioty matematyczno- przyrodnicze znalazł dla siebie ciekawą ofertę studiowania.
Danuta Woyciechowska