Rekordowa Spartakiada LSO

VI Spartakiada
Liturgicznej Służby Ołtarza

 

Na co dzień służą przy ołtarzu Pańskim: podają ampułki; dzwonią dzwonkami i czytają Słowo Boże. 28 kwietnia 2012 przybyli do Henrykowa, aby wziąć udział w zawodach VI Spartakiady Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Wrocławskiej.

 


Tegoroczny turniej bez wątpienia dostarczył uczestnikom niezapomnianych emocji. Ministranci dawali z siebie wszystko, gdyż stawka była bardzo wysoka. Zwycięska drużyna otrzymała puchar ks. abp. Mariana Gołębiewskiego, Metropolity Wrocławskiego. W tym roku bezkonkurencyjni okazali się ministranci z parafii p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krośnicach. Radości nie było końca! Przed nimi jednak spore wyzwanie. Aby zwycięski puchar pozostał w ich rękach muszą ponownie wygrać przyszłoroczne rozgrywki. Patrząc na poziom, jaki zaprezentowali, jedno jest pewne – nie będzie łatwo odebrać im tego trofeum.


Organizatorom również nie brakowało wrażeń. Do Henrykowa przybyła rekordowa liczba uczestników – ponad 700 ministrantów z 49 parafii! Organizacja tak wielkiej imprezy była nie lada wyzwaniem. Wszystko jednak wskazuje na to, że alumni stanęli na wysokości zadania.


Zawodnicy stanęli w szranki nie tylko na boisku sportowym, gdzie rozegrały się zawody piki nożnej, ale także w sali gimnastycznej. Tam odbyły się turnieje piki siatkowej i koszykowej. Bój stoczyli również miłośnicy tenisa stołowego i biegów sztafetowych. Dużą wiedzą musieli wykazać się uczestnicy konkursu papieskiego i ratowniczego.


W Spartakiadę zaangażowani byli uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie.
Pokazy sprawnościowe zaprezentowała klasa ratownictwa medycznego i przysposobienia wojskowego.

Przyjazd do Henrykowa stał się również okazją do modlitwy. Spartakiada rozpoczęła się uroczystą Eucharystią w kościele parafialnym w Henrykowie, sprawowaną pod przewodnictwem ks. kan. Mirosława Dziegińskiego, duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza.


To coś więcej, niż tylko rozgrywki sportowe
– podkreślają opiekunowie Liturgicznej Służby Ołtarza, którzy przybyli wraz z nimi do Henrykowa. Ministranci mogą w ten sposób nie tylko poczuć ducha szlachetnej rywalizacji na boisku, ale też uczą się, że nawet gra w piłkę jest okazją do uwielbienia Boga – dodają.


Żywię głęboką nadzieję, że tegoroczna Spartakiada mocno zapisze się w sercu każdego ministranta, gdyż jest ona doskonałym przykładem realizacji słów św. Pawła: Czy więc jecie, czy pijecie, czy cokolwiek czynicie, wszystko czyńcie na chwałę Boga. Następna Spartakiada już za rok!

kl. Wiktor Trojnar


 

Matka Boża Języka Polskiego

Kult Matki Bożej Królowej Świata istnieje od XVI w. W dniu 3 sierpnia 1952 r., opat szczyrzycki o. Benedykt ukoronował figurę Matki Bożej. Na akt koronacji zezwolił wikariusz kapitulny archidiecezji wrocławskiej ks. Kazimierz Lagosz. Obecnie nazywana jest Matką Języka Polskiego ze względu na to, iż w Księdze Henrykowskiej znajduje się pierwsze zdanie w języku polskim.

Księga Henrykowska

Liber fundationis claustri sanctae Mariae Virginis in Heinrichow (Księga założenia klasztoru świętej Marii Dziewicy w Henrykowie) – stustronicowa spisana po łacinie kronika opactwa Cystersów w Henrykowie.

Księga powstała początkowo jako spis dóbr klasztornych w XIII w. Zawiera ona opis dziejów założenia, uposażenia oraz posiadłości należących do klasztoru. Księga stanowi cenny dokument historyczny, prawniczy i językowy.  Tu również zapisano pierwsze zdanie w języku polskim; Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai, co współcześnie oznacza: Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj.

Z maila od organizatorów konkursu Top Atrakcje

"Z radością informujemy, że Państwa obiekt został Top Atrakcją 2015. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do pochwalenia się tym faktem na swojej  stronie internetowej i na Facebooku."

Więc się chwalimy Emotikon winko

Partnerzy

Powiązane strony

MWSD Annus Propedeuticus

Usytuowanie roku propedeutycznego, z dala od wielkiej metropolii jaką jest Wrocław, sprzyja tworzeniu klimatu, w którym można chronić, cenić i miłować dar powołania do kapłaństwa. wiecej>>

 

 

 

 

KLO W HENRYKOWIE

Powstałe w 2002 roku Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego utworzone zostało z inicjatywy Jego Eminencji księdza kardynała Henryka Gulbinowicza Metropolity Wrocławskiego. więcej>>

Klasztor Księgi Henrykowskiej, pl. Cystersów 1, 57-210 Henryków, tel: +48 74 810 51 35, e-mail: henrykow@archidiecezja.wroc.pl, www.henrykow.eu