I Półmnaraton Henrykowski

Półmaraton to bieg o dystansie ok. 22 km. Przygotowania trwają już od kilku miesięcy
i wszystko wskazuje na to, że będzie to impreza na wielką skalę.

 

 

Do udziału w wyścigu zgłosiło się już ponad 500 osób z kraju i zza granicy. Półmaraton Henrykowski, którego współorganizatorem jest Klasztor Księgi Henrykowskiej to świetny sprawdzian przed Maratonem Wrocławskim, który odbędzie się miesiąc później.

Ponadto organizatorami półmaratonu są: Arkadiusz Trojan, Ośrodek Opieki i Oświaty w Ziębicach, Ziębickie Centrum Kultury, Sołectwo Henryków oraz Referat Promocji Gminy i Inicjatyw Gospodarczych. Półmaraton Henrykowski to także Mistrzostwa Księży i Kleryków oraz Mistrzostwa Dolnego Śląska Nauczycieli. Organizatorzy mają nadzieję, że impreza będzie wspaniałą promocją dla Henrykowa.

 

Na stronie internetowej www.biegihenrykowskie.pl można znaleźć formularz zgłoszeniowy, opis trasy i forum dla uczestników półmaratonu.

Serdecznie zapraszamy!

W dniu 11 sierpnia 2012 roku J.E. Ks. abp Marian Gołębiewski objął honorowy patronat nad Półmaratonem Henrykowskim.

 

Trasa biegu

 

Matka Boża Języka Polskiego

Kult Matki Bożej Królowej Świata istnieje od XVI w. W dniu 3 sierpnia 1952 r., opat szczyrzycki o. Benedykt ukoronował figurę Matki Bożej. Na akt koronacji zezwolił wikariusz kapitulny archidiecezji wrocławskiej ks. Kazimierz Lagosz. Obecnie nazywana jest Matką Języka Polskiego ze względu na to, iż w Księdze Henrykowskiej znajduje się pierwsze zdanie w języku polskim.

Księga Henrykowska

Liber fundationis claustri sanctae Mariae Virginis in Heinrichow (Księga założenia klasztoru świętej Marii Dziewicy w Henrykowie) – stustronicowa spisana po łacinie kronika opactwa Cystersów w Henrykowie.

Księga powstała początkowo jako spis dóbr klasztornych w XIII w. Zawiera ona opis dziejów założenia, uposażenia oraz posiadłości należących do klasztoru. Księga stanowi cenny dokument historyczny, prawniczy i językowy.  Tu również zapisano pierwsze zdanie w języku polskim; Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai, co współcześnie oznacza: Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj.

Z maila od organizatorów konkursu Top Atrakcje

"Z radością informujemy, że Państwa obiekt został Top Atrakcją 2015. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do pochwalenia się tym faktem na swojej  stronie internetowej i na Facebooku."

Więc się chwalimy Emotikon winko

Partnerzy

Powiązane strony

MWSD Annus Propedeuticus

Usytuowanie roku propedeutycznego, z dala od wielkiej metropolii jaką jest Wrocław, sprzyja tworzeniu klimatu, w którym można chronić, cenić i miłować dar powołania do kapłaństwa. wiecej>>

 

 

 

 

KLO W HENRYKOWIE

Powstałe w 2002 roku Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego utworzone zostało z inicjatywy Jego Eminencji księdza kardynała Henryka Gulbinowicza Metropolity Wrocławskiego. więcej>>

Klasztor Księgi Henrykowskiej, pl. Cystersów 1, 57-210 Henryków, tel: +48 74 810 51 35, e-mail: henrykow@archidiecezja.wroc.pl, www.henrykow.eu