Arturo Mari w Henrykowie

Minęło już piętnaście lat od czasu, kiedy do stolicy Dolnego Śląska przybył bł. Jan Paweł II. To właśnie Wrocław był gospodarzem 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Na pamiątkę tego wydarzenia Archidiecezja Wrocławska świętuje rocznicę tego wydarzenia. Gościem specjalnym obchodów był osobisty fotograf Ojca Świętego.

Pobyt Arturo Mari na Dolnym Śląsku był wzbogacony o zwiedzanie najpiękniejszych miejsc naszego regionu. Ważnym dla nas elementem obchodów rocznicy była wizyta w Henrykowie.

Arturo Mari był przez 51 lat fotografem watykańskim. Pracował u boku Piusa XII, potem Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I i wreszcie Jana Pawła II. To właśnie jemu poświęcił wiele wydanych przez siebie albumów. Podczas swojej wieloletniej pracy przy boku papieża nigdy nie wziął ani jednego dnia urlopu. Bł. Jana Pawła II fotografował aż do śmierci. Ostatnie jego zdjęcia wykonał w dniu pogrzebu.

kl. Wiktor Trojnar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matka Boża Języka Polskiego

Kult Matki Bożej Królowej Świata istnieje od XVI w. W dniu 3 sierpnia 1952 r., opat szczyrzycki o. Benedykt ukoronował figurę Matki Bożej. Na akt koronacji zezwolił wikariusz kapitulny archidiecezji wrocławskiej ks. Kazimierz Lagosz. Obecnie nazywana jest Matką Języka Polskiego ze względu na to, iż w Księdze Henrykowskiej znajduje się pierwsze zdanie w języku polskim.

Księga Henrykowska

Liber fundationis claustri sanctae Mariae Virginis in Heinrichow (Księga założenia klasztoru świętej Marii Dziewicy w Henrykowie) – stustronicowa spisana po łacinie kronika opactwa Cystersów w Henrykowie.

Księga powstała początkowo jako spis dóbr klasztornych w XIII w. Zawiera ona opis dziejów założenia, uposażenia oraz posiadłości należących do klasztoru. Księga stanowi cenny dokument historyczny, prawniczy i językowy.  Tu również zapisano pierwsze zdanie w języku polskim; Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai, co współcześnie oznacza: Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj.

Z maila od organizatorów konkursu Top Atrakcje

"Z radością informujemy, że Państwa obiekt został Top Atrakcją 2015. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do pochwalenia się tym faktem na swojej  stronie internetowej i na Facebooku."

Więc się chwalimy Emotikon winko

Partnerzy

Powiązane strony

MWSD Annus Propedeuticus

Usytuowanie roku propedeutycznego, z dala od wielkiej metropolii jaką jest Wrocław, sprzyja tworzeniu klimatu, w którym można chronić, cenić i miłować dar powołania do kapłaństwa. wiecej>>

 

 

 

 

KLO W HENRYKOWIE

Powstałe w 2002 roku Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego utworzone zostało z inicjatywy Jego Eminencji księdza kardynała Henryka Gulbinowicza Metropolity Wrocławskiego. więcej>>

Klasztor Księgi Henrykowskiej, pl. Cystersów 1, 57-210 Henryków, tel: +48 74 810 51 35, e-mail: henrykow@archidiecezja.wroc.pl, www.henrykow.eu