Kontakt

Klasztor Księgi Henrykowskiej, pl. Cystersów 1, 57-210 Henryków

 

tel: +48 74 810 51 35,

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Wnętrze opactwa można zwiedzać*:

codziennie przez cały rok w godz. 10.00 – 15.00 (co godzinę)

lipiec, sierpień w godz. 10.00 – 16.00 (co godzinę)

 

Cena biletów:

10 zł (ulgowy dla młodzieży)/ 15 zł (normalny)

 

Rezerwacji grupowych można dokonywać pon-pt od godz: 8.00 do 18.00

pod nr. tel. 748105135

*z uwagi na niektóre święta i uroczystości prosimy o sprawdzenie z dwutygodniowym wyprzedzeniem możliwości zwiedzania w kalendarzu na stronie internetowej www.henrykow.eu

lub telefonicznie 748105135


W okresie wakacji (od 1 lipca do 25 sierpnia) istnieje możliwość noclegu dla grup zorganizowanych w internacie mieszczącego się tu Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.
Serdecznie zapraszamy!

 

Matka Boża Języka Polskiego

Kult Matki Bożej Królowej Świata istnieje od XVI w. W dniu 3 sierpnia 1952 r., opat szczyrzycki o. Benedykt ukoronował figurę Matki Bożej. Na akt koronacji zezwolił wikariusz kapitulny archidiecezji wrocławskiej ks. Kazimierz Lagosz. Obecnie nazywana jest Matką Języka Polskiego ze względu na to, iż w Księdze Henrykowskiej znajduje się pierwsze zdanie w języku polskim.

Księga Henrykowska

Liber fundationis claustri sanctae Mariae Virginis in Heinrichow (Księga założenia klasztoru świętej Marii Dziewicy w Henrykowie) – stustronicowa spisana po łacinie kronika opactwa Cystersów w Henrykowie.

Księga powstała początkowo jako spis dóbr klasztornych w XIII w. Zawiera ona opis dziejów założenia, uposażenia oraz posiadłości należących do klasztoru. Księga stanowi cenny dokument historyczny, prawniczy i językowy.  Tu również zapisano pierwsze zdanie w języku polskim; Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai, co współcześnie oznacza: Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj.

Z maila od organizatorów konkursu Top Atrakcje

"Z radością informujemy, że Państwa obiekt został Top Atrakcją 2015. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do pochwalenia się tym faktem na swojej  stronie internetowej i na Facebooku."

Więc się chwalimy Emotikon winko

Partnerzy

Powiązane strony

MWSD Annus Propedeuticus

Usytuowanie roku propedeutycznego, z dala od wielkiej metropolii jaką jest Wrocław, sprzyja tworzeniu klimatu, w którym można chronić, cenić i miłować dar powołania do kapłaństwa. wiecej>>

 

 

 

 

KLO W HENRYKOWIE

Powstałe w 2002 roku Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego utworzone zostało z inicjatywy Jego Eminencji księdza kardynała Henryka Gulbinowicza Metropolity Wrocławskiego. więcej>>

Klasztor Księgi Henrykowskiej, pl. Cystersów 1, 57-210 Henryków, tel: +48 74 810 51 35, e-mail: henrykow@archidiecezja.wroc.pl, www.henrykow.eu